Založ si blog

Reformovať školstvo s rozumom a srdcom.

Niekoľko názorov k budúcej školskej reforme.

 

Mám na mysli školstvo ako rozum štátu so zameraním na život spoločnosti v celom jej    rozsahu s využitím výsledkov vzdelanosti v prospech celej populácie. Po roku 1989 sa začala prvá reforma školstva, presnejšie povedané nešťastná reforma podľa amerického vzoru. Počnúc základnými a strednými školami a najviac vysokými Z ničoho nič sa vytvorili nové univerzity z  vysokých škôl technických,prečo lebo také majú aj američania. Začalo sa to diať za ministra Kováča, ktorý vôbec školstvu nerozumel. Uvážte sami keď nazval učiteľov všeobecne ako mäkkýšov. Pričom on sám bol nepotrebný príživník a nie len to, ale aj americký zapredanec škodný pre náš školský systém. Školstvo ktoré bolo do roku 1989 uznávané európskými štátmi,  bolo na vysokej úrovni, bolo vzorom pre severské krajiny /Finsko, Nórsko/ sa postupne degradovalo na úroveň školstva menej rozvitých krajín. Doteraz neukončená prvá reforma si žiada novú, ktorá postaví školstvo na úroveň vyspelých krajín a stane sa skutočnou vedomostnou bázou štátu. Prenos výsledkov reformy by malo prebehnúť naraz na všetkých troch úrovniach škôl, samozrejme s postupnou realizáciou. Je potrebné zamyslieť sa nad názvami a náplňou činnosti vysokých škôl. Vedecko technické školy by mali mať názvy: napr. Elektrotechnická vysoká škola, Stavebná,Strojárska a pod. Zo svojimi rektorátmi a fakultami. Do náplne zaradiť špeciálne vedecko technické a výskumné pracoviská. Pod doterajším nesprávnym názvom univerzita sa nemusia násilne zaradiť fakulty s netechnickým zameraním. Cieľom vysokých škôl technických by nemala byť len výuka absolventov, ale aj vedecko technické výsledky bádania a niesť Logo svojich výsledkov. Do dnes zastúpené Slovenskou akadémiou vied, prípadne samostatnými ústavmi. Názvy tých univerzít, ktoré boli aj pred prvou reformou ponechať,boli správne stanovené. Pridať do ich náplne tak tiež vedecko výskumnú činnosť špecializovanú pre konkrétne fakulty. Do osnov stredných škôl zapracovať silný fenomén výberu medzi ďalším štúdiom a vstupom do praktického života. To by mala byť rozhodujúca funkcia stredných škôl. Nemienim v svojom článku vypracovávať didaktické pokyny ani plány, pre stredné a ani pre základné školy. Filosófiu výuky na základných školách vidím v cieli: nielen naučiť žiakov počítať, čítať a písať, a  poznať základné prírodné zákony, ale aj perspektívne myslieť do budúcnosti svojho života.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

Keď príde Mečiar

16.08.2019

Mečiar očakáva svoj triunfalny návrat do politiky, čo mu súčasná politická situácia umožňuje. Rozbytá koalícia, nedočkavá v tme tápajuca opozícia sú akoby vývojom predurčené splniť viac »

Ficov plán ako prísť znovu k moci

25.01.2019

FIKCIA Bývalý dlhoročný predseda vlády, pochopil,že táto demokratická moc nie je zhodná z jeho predstavou o rídzej sociálnej demokracii. ON sám ako "karierny" politik má celkom iné predstavy viac »

Budúci bankár/NBS/ Kažimír hľadá partnerov na poker?

22.12.2018

Súhlas ambiciózneho ministra Kažamíra ma nemilo prekvapil. Dať licenčný on line hazardu je ako keby poslal závislakov: " Choďte deti moje a hrajte čo vám sily stačia, peniaze boli budú, ale viac »

Sulík richard

Sulík na republikovej rade kandidátku nepredstaví, chce upokojiť situáciu

23.09.2019 18:45

Sulík sa podľa Rajtára vyjadril, že nechce byť na jednej kandidátke s ním ani s Galkom.

Zuzana Čaputová

Ani Čaputová nie je nadstranícka, upozorňuje politologička

23.09.2019 18:21

Hudobníci na palube lietadla s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a flek pre Trubanovu partnerku považuje politologička Darina Malová počas prvých sto dní v úrade prezidentky za chyby.

Vincent Lukáč

Bývalého hokejistu a exposlanca Vincenta Lukáča zadržala polícia

23.09.2019 18:14

Polícia uviedla, že podozrivý sa mal slovne vyhrážať poškodenej žene, čím u nej vzbudil dôvodnú obavu o život a zdravie i obavu z toho, že podpáli osobné motorové vozidlo.

Generálny tajomník OSN / António Guterres /

Guterres oznámil sformovanie sýrskeho ústavodarného výboru

23.09.2019 18:01

"Pevne verím, že založenie ústavného výboru pripraveného a vedeného Sýrčanmi môže byť začiatkom politickej cesty" k ukončeniu dlhoročnej vojny, povedal generálny tajomník OSN.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 475
Celková čítanosť: 1189402x
Priemerná čítanosť článkov: 2504x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy