Obidve tieto spoločenské formácie majú jedného spoločného menovateľa. Je ním históriou potvrdený fakt, že v priebehu ich formovania boli zneužité. Kto bol zneužívateľom a súčasne realizátorom obidvoch formácii? No predsa ľudia. Nedeformovali ho nositelia myšlienok kapitalizmu Saint- Simon, alebo Fourier, či Oven. Taktiež to neboli socialistickí materialisti Marx, alebo Engels. Obidva systémy boli zneužívané, prispôsobené na obraz ľudí, ktorí mali v rukách politickú, alebo hospodársku moc.
Myšlienka rýdzeho kapitalizmu, tak ako ju prezentovali,. v podstate jeho zakladatelia spočívala vo vybudovaní spoločenského poriadku na báze rovnoprávnosti, využitia vedeckotechnických prostriedkov. Všetko však v zmysle pragmatického pôsobenia kapitálového trhu. Tieto myšlienky nepočítali so sociálnym zatriedením ich tvorcov. Samozrejme, že nepočítali ani s faktorom rozdielneho pôsobenia na jeho charakter. Preto sa stal s kapitalizmu vykorisťovateľský systém. Bol základom pre vytvorenie skupín bohatých a chudob ných. Postupne v niektorých vyspelejších krajinách sa vytvárala aj stredná vrstva. V dôsledku subjektívneho, môžme povedať, aj neho- horázne sebeckého postupu skupín oligarchov sa kapitalizmus dostával do sinusoidy krízy, stability a konjuktury. Kríza bola jeho najzápornejším javom.
Názov socializmus odvodený od pojmu sociálny mal byť v posled nom štádiu svojho vývoja premenovaný na komunizmus. Táto etapa mala existovať podľa vzoru francúzskych komún ako spoločnosť nepartokratická z rovnoprávnosťou všetkých ľudí bez majetkových rozdielov. Založená na apolitickom sociálnom princípe solidárnosti a demokratickom vládnutí zvolených predstaviteľov štátnej moci. Tento vysoko humánny cieľ sa už takmer od začiatku začal bortiť. Začať budovať socializmus v krajine s hospodárstvom na úrovni feudalizmu, resp. ranného kapitalizmu bol prvý nezmysel. Do vede nia spoločnosti sa dostali v cárskom Rusku ľudia,ktorí na prncípe autoritatívneho kultu osobnosti využili robotnícku triedu a vytvorili spolu z roľnikmi proletariat. Tento sa stal nosným faktorom vývoja spoločnosti. Z neho povstala komunistická strana, ktorá niesla svoj názov neoprávnene. Tým sa socializmus zdiskretizoval a odtrhol od svojich plánovaných cieľov. Vďaka súdruhovia Lenin-Stalin.
Kapitalizmus koncom 20 storočia dokázal využiť svoje prednosti voči socializmu. V podstate mu to umožnil rozpad socialistického bloku riadeného Sovietskym zväzom. Ústup socializmu, ako poli- tického systému vzhľadom na zneužitie cieľov jeho existencie bol zákonitý. V tejto súvislosti je nutné pripomenúť, že podobný osúd čaká aj kapitalizmus. Je dosť pravdepodobné,že sa o tento jav pričinia predovšetkým sklamané štáty bývalého socialistického bloku, nevynímajúc ani Slovensko.
...naštuduj si... ...
...aj ten podgoral si akože požičiava... ...
Génius ja zase neviem, že ktorý ...
ak si požičiaš a potom to požičané... ...
čo konkrétne máš na mysli? čo ...
Celá debata | RSS tejto debaty