Založ si blog

„nebuďme vtáci uzimení“

 Je to prirovnanie slovenskej verejnosti jednoduchých ľudí,ktorí si na život zarábajú skutočnou prácou, duševnou, alebo telesnou. Je jasné, že nemám na mysli politikov, oligarchov a ich posluhovačov. Verte mi, že práve týchto príživníkov je dosť nato, aby to slovenská ekonomika  stihla uživiť. Prepáčte za výraz“uživiť“nahradzujem skutočným – obohatiť.                                      Veci, ktoré sa na Slovensku dejú nemajú nič spoločné so slovenskou mentalitou, sú to politické žvasty, ktorými si vláda, parlament snažia udržať svoj postavenie – korytá. Nedá sa na to už ani dívať, ani čítať a vôbec rozumieť. Zrozumiteľná politika neexistuje, to by bol politický krach. Ako môže v kapitalistickom zriadení byť pravda pravdou, rovnosť pred zákonom každému. Náš vstup do EÚ bol unáhlený, nepochopili sme zámery,ktoré mali starí členovia. Načo by im bola takáto mala krajina? Zapchať dieru v strednej Európe, zvýrazniť súdržnosť európskych štátov, vytvorením územnej celistvosti. Politické špičky, ktoré sa o v vstup do EÚ pričinili si naivne mysleli, že naša ekonomika bude na úrovni západných štátov, keď nie hneď, tak za krátko. Nič také sa nestalo ani nestane, pretože západné štáty budú mať vždy náskok, na ktorom sa budeme podieľať aj mi „vtáci uzimení“.                                                                                                                   Dal som otázku maturantovi z ekonomiky. Bola dosť náročná a zvládol ju aj bez toho,že by sa o túto oblasť zaujímal. Inými slovami, že na takúto otázku by veľká väčšina populácie odpovedala správne: Prečo náš HDP /hromadný produkt štátu/ nie je dostačujúci na vyššiu životnú úroveň slovenskej populácie? Odpoveď : Keby každý pracujúci,ktorý vyrába hodnoty dostal skutočne plat zato čo vyrobil ale to nedostane a ešte aj z toho mu zrazia dane a sociálne. Okrem slov vyrába namiesto vytvára a za to čo vyrobil mal povedať za skutočnú hodnotu , odpoveď bola správna. Ja som mu doplnil, že HDP ročný príjem štátu a ten je závislí od malého rozdielu medzi reálnou hodnotou práce a umelo vytvorenou hodnotou práce. Kapitalizmus takto dehonestuje prácu a musí to robiť,lebo by nebolo rozdielu medzi bohatými, chudobnými a strednou vrstvou.                     

Slovensko v kapitalizme ako slon v porceláne

13.06.2018

Na margo zasadnutia slovenského parlamentu.Čo sa ešte dá pokaziť páni politici? Predvolebné mesiace sú v znamení neustálych sociálnych avšak nezaujímavých prílepkov ku platom,dôchodkom,ku viac »

Uživia súčasní juniori seba a budúcich seniorov?

27.05.2018

Nie je nič nové keď napíšem, že naša mládež sa nachádza v zaostalom stave z hľadiska pohybového a zdravotného vývoja. Neberiem do úvahy malý počet mladých športovcov, ktorí reprezentujú viac »

Rodičia, chcete mať z Vašich detí biele vrany?

12.05.2018

Najskôr čo sú to tie biele vrany. Na Slovensku máme biele vrany, takže nie je to úplne nový výraz pre vyjadrenie odlišnosti. Bielou vranou sa všeobecne nazýva jedinec, ktorý sa jednoznačne viac »

Erdogan

Erdogan sľúbil, že po voľbách zruší výnimočný stav

18.06.2018 20:57

Turecký prezident sľúbil, že po prezidentských i parlamentných voľbách už nebude predĺžený výnimočný stav, ktorý platí od pokusu o štátny prevrat z júla 2016.

trump

Americká armáda dostane novú zložku: Vesmírne sily

18.06.2018 20:02

Americký prezident oznámil, že nariadil Pentagónu vytvoriť vesmírne sily ako nezávislú zložku armády.

Miloš Zeman

Poche riadi cyklistiku, bude aj diplomaciu?

18.06.2018 19:30

Babiš ešte ani neoznámil zloženie nového kabinetu a už hrozí, že vláda nemusí vzniknúť kvôli kontroverznej kandidatúre ČSSD.

Libra

Brexit môže britské domácnosti ochudobniť až o tisíc libier ročne

18.06.2018 19:27

V dôsledku obchodných bariér po vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie môžu byť britské domácnosti chudobnejšie až o tisíc libier (GBP) ročne.